Γιορτή Τριών Ιεραρχών

ΔΕΥΤΕ ΤΗΝΙΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ …..
Στο πλαίσιο της γιορτής των Τριών Ιεραρχών και της Ευρέσεως της εικόνας της Παναγίας, οι μαθητές του Δ. Σ Εξωμβούργου έπαιξαν ένα παιχνίδι γνώσεων, κατασκεύασαν σελιδοδείκτη και παρακολούθησαν σχετικές ομιλίες.

Η παρουσίαση ξεκίνησε με ένα παιχνίδι γνώσεων, που είχαν επιμεληθεί οι δασκάλες Κατερίνα Γεωργιάδη και Μαρία Σκεύα. Τα παιδιά ευχαριστήθηκαν το παιχνίδι και φάνηκε να έχουν αρκετές γνώσεις και για τις δυο γιορτές. Στη συνέχεια έγινε αναφορά στην Εύρεση της εικόνας της Παναγίας μας, με μορφή παραμυθιού.  Ακολούθησε ομιλία από τον ιεροδιδάσκαλο Φραγκίσκο Βιδάλη, ο οποίος τόνισε τη σπουδαιότητα και τη συνεισφορά των Τριών Ιεραρχών στα γράμματα, στην παιδεία και στους ανθρώπους. Μετά την ομιλία οι μαθητές μας έφτιαξαν και έναν αναμνηστικό σελιδοδείκτη.