Ανακαλύπτω τους θησαυρούς του σχολειού μου!

Οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Εξωμβούργου επισκέφτηκαν το ιστορικό μοναστήρι των Ουρσουλινών και τους καταπράσινους κήπους του. Η εκδρομή μας ξεκίνησε με μια αναφορά στην ιστορία του σχολείου, και ακολούθησε μια λεπτομερής ξενάγηση στους χώρους του μουσείου. Το αποκορύφωμα ήταν εκεί που οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να καθίσουν στα έδρανα σαν μαθητές στη δεκαετία του ’50. Στη συνέχεια έγινε μετάβαση στους κήπους, ένας μικρός επίγειος παράδεισος και τα μικρά παρεκκλήσια εντός του κτήματος. Θα ήθελα να ευχαριστήσω την αδελφή Θηρεσία για το άνοιγμα του μουσείου και τους ξεναγούς μας κα Ανδριάνα Βιδάλη και κα Αννα-Μαρία Δασύρα. Η εκδρομή μας τελείωσε στην αυλή του σχολείου μας, όπου οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί έπαιξαν και απόλαυσαν την ηλιόλουστη μέρα.