Μικροί αγρότες, μικροί κηπουροί!

Η Τετάρτη, 17 Απριλίου 2024, ήταν μια μέρα δημιουργική και άκρως παραγωγική, μια μέρα ενασχόλησης με τη φύση και το πράσινο! Και ευτυχώς στο σχολείο μας έχουμε αρκετό!

Το πρωί επισκέφτηκε το σχολείο μας ο κ. Ιωάννης Ψάλτης, πρόεδρος του Συλλόγου «Οι Φίλοι του Πρασίνου», προκειμένου να ενημερώσει και να πληροφορήσει τους μαθητές και τις μαθήτριες σχετικά με τα φυτά και τον κύκλο ζωής τους. Αρχικά, με βιωματικό τρόπο, έδειξε στα παιδιά τον τρόπο που φυτεύεται ένα φυτό σε γλάστρα και έπειτα, το κάθε παιδί δημιούργησε τη δική του.

Στη συνέχεια, η Β’ τάξη ασχολήθηκε με τον λαχανόκηπο του σχολείου και φύτεψε φυτά για ντομάτα, αγγούρι, πεπόνι και πιπεριά. Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Α’ και Γ’ τάξεων περιποιήθηκαν δύο παρτέρια στην αυλή μας και φύτεψαν φυτά και λουλούδια.  Και η Δ’ τάξη έσκαψε λάκκους και φύτεψε δύο λατάνια στο πάνω μέρος της αυλής, κοντά στην είσοδο.

Θερμές ευχαριστίες θα θέλαμε να εκφράσουμε στον κ. Ιωάννη Ψάλτη για την προθυμία του να επισκεφτεί το σχολείο μας και να μάθει στα παιδιά τόσο χρήσιμα πράγματα, καθώς επίσης και για τη διάθεση όλων των υλικών για το μάθημα!

Επίσης, ευχαριστούμε τον κ. Φραγκίσκο Αλβέρτη και το φυτώριο «Μιχέλης» για τη δωρεάν διάθεση των φυτών που φύτεψαν τα παιδιά στον λαχανόκηπο!

Ευχαριστούμε θερμά και τις κυρίες του Συλλόγου Γονέων Νικολέττα Τσαγάνη και Γεωργία Αλβέρτη, καθώς και τον κ. Γιάννη για τη βοήθειά τους στον λαχανόκηπο.

Ευχαριστούμε τον κ. Μάνθο Δελατόλα που βρίσκεται πάντα κοντά μας και μας προσφέρει τη βοήθειά του απλόχερα.

Τέλος, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον κ. Αντώνη Πρελορέντζο, ο οποίος καθάρισε από τα χόρτα τον διάδρομο όπισθεν του κτιρίου και τον δρόμο που οδηγεί στην αυλή.

Στιγμές από τη μέρα μας, μπορείτε να δείτε στην παρουσίαση που ακολουθεί.

Αναβίωση Τηνίων 2024

Τη Δευτέρα, 8 Απριλίου 2024, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν στις αθλητικές δραστηριότητες και τις βιωματικές δράσεις που διοργανώθηκαν από το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού και τον Δήμο Τήνου για την «Εβδομάδα Αθλητικής, Ολυμπιακής, Παραολυμπιακής Παιδείας, Ιστορίας και Αξιών, Δημήτριος Βικέλας» και έλαβαν χώρα στην παραλιακή ζώνη της Χώρας Τήνου σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο στο παραλιακό μέτωπο της Χώρας.
Αρχικά, τα παιδιά επισκέφτηκαν τη Στέγη Παιδείας και Πολιτισμού Δήμου Τήνου και ξεναγήθηκαν από τον κ. Ευάγγελο Κορνάρο, Αντιδήμαρχο, στην έκθεση που ήταν αφιερωμένη στα Τήνια 1895 και στη μνήμη του Δημητρίου Βικέλα, του μεγάλου Έλληνα λόγιου, εμπνευστή της αναβίωσης των σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων (μαζί με τον Πιερ Ντε Κουμπερτέν) και πρώτου προέδρου της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής (ΔΟΕ). Θαύμασαν από κοντά τα ολυμπιακά μετάλλια που βρίσκονταν στην έκθεση, καθώς και άλλα ιστορικά και αθλητικά εκθέματα.
Στη συνέχεια, οι μαθητές και οι μαθήτριες πήραν μέρος στις αθλητικές δραστηριότητες, γνώρισαν τους Ολυμπιονίκες που βρέθηκαν στο νησί μας για τις εκδηλώσεις, συνομίλησαν μαζί τους για τα μυστικά των αθλημάτων τους και έπαιξαν μαζί τους. Συμμετείχαν σε όλα τα προγραμματισμένα αθλήματα, όπως ποδόσφαιρο, μπάσκετ, βόλει, γυμναστική, τάε κβο ντο και αγώνες δρόμου. Στο τέλος τους απονεμήθηκαν βεβαιώσεις συμμετοχής και αναμνηστικά μετάλλια.