Το ημερολόγιο μας έτοιμο

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Δημοτικού Σχολείου Εξωμβούργου με χαρά σάς παρουσιάζουν για τρίτη συνεχόμενη χρονιά το ημερολόγιό τους για το έτος 2021!

Η έκδοση του παρόντος ημερολογίου αποτελεί το επιστέγασμα μιας συλλογικής προσπάθειας παιδιών και εκπαιδευτικών του σχολείου μας.

Φέτος, οι πίνακες ζωντανεύουν στο σχολείο μας! Τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με γνωστούς κλασικούς και μοντέρνους ζωγράφους όπως ο Ντα Βίντσι, ο Βερμέερ, ο Λύτρας, ο Γαΐτης, ο Μαγκρίτ, ο Τσαρούχης, η Φρίντα Κάλο, ο Βαν Γκογκ και πολλοί άλλοι. Αφού μελέτησαν τους πρωταγωνιστές των έργων τους, μεταμορφώθηκαν και μέσα από την τέχνη της φωτογραφίας προσπάθησαν να αποδώσουν τα μηνύματα και τον ψυχικό τους κόσμο. Η φωτογράφιση έγινε στο σχολείο μας και συμμετείχε το σύνολο των μαθητών και των μαθητριών.

Σας ευχόμαστε μέσα από την καρδιά μας να έχετε μια δημιουργική χρονιά, γεμάτη υγεία και χαμόγελα!

<<Οι Πίνακες ζωντανεύουν>>

Υπεύθυνος προγράμματος – Φωτογραφίες: Γιώργος Μπασινάς

Συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί: Μαρία Δελασούδα, Ελισάβετ Κιουλμουράτογλου, Αγγελική Θεοχάρη, Ελένη Σκλαβούνου, Χριστίνα Ντόκου, Ιωάννα Καραγιάννη, Μαρία Μπανάσα, Ευαγγελία Κυρκοπούλου, Ισαβέλλα Καλύβα.

Τα έσοδα από την πώληση του ημερολογίου θα διατεθούν για τις ανάγκες του σχολείου μας.

Η διευθύντρια

Τίνα Φρίμα