Γνωρίζοντας τα δικαιώματά μας!

Η 20η Νοεμβρίου έχει καθιερωθεί ως Παγκόσμια Ημέρα Δικαιωμάτων του Παιδιού, καθώς τη μέρα αυτή το 1989 η παγκόσμια κοινότητα δεσμεύτηκε να προστατεύει τα δικαιώματα των παιδιών με την υιοθέτηση της Σύμβασης των Δικαιωμάτων του Παιδιού (Convention on the Rights of the Child – CRC). Τα 54 Άρθρα της Σύμβασης διασφαλίζουν τα δικαιώματα των παιδιών στην επιβίωση, την υγεία, την εκπαίδευση και τη διατροφή, μέσω της παροχής των στοιχειωδών αγαθών και υπηρεσιών.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας τίμησαν την ημέρα αυτή, ενημερώθηκαν για τα δικαιώματά τους, συζήτησαν, προβληματίστηκαν και αποτύπωσαν σε όμορφες ατομικές και ομαδικές δημιουργίες τα σημαντικά που έμαθαν, χωρίς όμως να αμελούν τις υποχρεώσεις τους!!

Συννεφόλεξα που δημιουργήθηκαν στο μάθημα των αγγλικών από τους μαθητές και τις μαθήτριες των τάξεων Δ’ και ΣΤ’!! Περάστε από πάνω τους, για να δείτε να ζωντανεύουν!