Μια μέρα γεμάτη φαντασία και δημιουργία!

Την Παρασκευή, 3 Νοεμβρίου 2023 και με αφορμή το έθιμο του Halloween, διοργανώθηκαν στο σχολείο μας εργαστήρια χειροτεχνίας, παιχνίδια και δραστηριότητες! Το σχολείο στολίστηκε ανάλογα και οι δράσεις ξεκίνησαν.

Αρχικά, οι μικροί μαθητές και μαθήτριες επιδόθηκαν σε «τρομακτικές» κατασκευές και χειροτεχνίες! Έπειτα ξεκίνησαν οι έξι δοκιμασίες! Τα παιδιά επρέπε να απαντήσουν σωστά σε ερωτήσεις γνώσεων για να πάρουν μέρος στις δοκιμασίες και στο τέλος της καθεμίας κέρδιζαν ένα κομμάτι του παζλ που έπρεπε να κατασκευάσουν προκειμένου να έχουν το δικαίωμα να συμμετέχουν στην τελευταία, η οποία ήταν και η πιο δύσκολη. Στόχος ήταν να αποκτήσουν τα μπουκαλάκια της συνεργασίας, της αλληλοβοήθειας, της αγάπης, του σεβασμού, της υπευθυνότητας και της προσπάθειας. Μπροστά τους όμως συνάντησαν φαντάσματα, μάγισσες και τερατάκια που έκαναν το έργο τους δυσκολότερο!

Στο τέλος, τα κατάφεραν και έτσι τα παιδιά δημιούργησαν το μαγικό φίλτρο με τις αξίες που θα τα συντροφεύουν στη ζωή τους!