Ανακυκλώσιμα υλικά γίνονται αποκριάτικες στολές

Τσικνοπέμπτη και οι μαθητές και οι μαθήτριες του Δημοτικού Σχολείου Εξωμβούργου το τσίκνισαν για τα καλά, όπως επιτάσσει η παράδοση.

Φέτος, τα παιδιά μαζί με τους δασκάλους τους δημιούργησαν τις δικές τους ευφάνταστες στολές από ανακυκλώσιμα υλικά, όπως: κούτες, πλαστικά μπουκάλια, καπάκια, παλιά ρούχα, σακούλες. Το αποτέλεσμα ήταν υπέροχο, καθώς απολαύσαμε όλοι την διαδικασία κατασκευής των αποκριατικων στολών. Έτσι στο σχολείο μας διασκέδασαν μαζί μικροί βατραχάνθρωποι, παιχνιδιάρικα ρομπότ, χαρούμενες μαζορέτες, οικολογικά αυτοκινητάκια, πολύχρωμοι ινδιάνοι, πριγκίπισσες, κυρίες,αστροναύτες, εξερευνητές και φυσικά ο guest star της ημέρας ο Τσολιάς με ανακυκλώσιμη φουστανέλα.

Όλοι μαζί διαδώσαμε το μήνυμα της ανακύκλωσης και της επαναχρησιμοποίησης των υλικών, μιας και το σχολείο μας συμμετέχει σε πρόγραμμα ανακύκλωσης.

Εν κατακλείδι, οι μαθητές συνειδητοποίησαν ότι μπορούν οι ίδιοι να δημιουργήσουν τις δικές τους στολές, οικονομικά και οικολογικά!

Και του χρόνου!!