Αγρότες για μια μέρα

Την Τρίτη 5 Νοεμβρίου 2019 το Δημοτικό Σχολείο Εξωμβούργου πραγματοποίησε μία ξεχωριστή εξόρμηση που περιλάμβανε πεζοπορία, μάζεμα ελιάς, πικνίκ και παιχνίδι! Μας υποδέχτηκαν στο κτήμα «Under the Linden Tree», όπου αφού μας εξήγησαν τη διαδικασία, οι μικροί αγρότες επιδόθηκαν με χαρά και πολλή ενέργεια στο λιομάζωμα. Το μάζεμα της ελιάς διαδέχθηκε ένα μοναδικό πικνίκ στην ύπαιθρο με καρό τραπεζομάντηλα και πεντανόστιμα σνακ που είχαν προετοιμάσει οι μαθητές με τους γονείς τους . Φυσικά, στην συνέχεια οι μαθητές έπαιξαν, έτρεξαν και απόλαυσαν την ηλιόλουστη ημέρα. Για να επιστρέψουμε στο σχολείο κάναμε πεζοπορία, ακολουθώντας το μονοπάτι 2Α. Η άφιξη στο σχολείο βρήκε τους μαθητές κουρασμένους από μία μέρα γεμάτη δραστηριότητες, αλλά με ένα τεράστιο χαμόγελο χαραγμένο στα πρόσωπά τους! Ευχαριστούμε τον κ. Αρούν Μαραγκοζιάν για την φιλοξενία . Και του χρόνου!